سانکو > سایر > نمایشگر اخبار سایت
صنعت آبزی پروری با معرفی دانش فنی 30 گونه آبزیان متحول می شودخبرگزاری جمهوری اسلامی

صنعت آبزی پروری با معرفی دانش فنی 30 گونه آبزیان متحول می شود

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: دانش فنی 30 گونه از آبزیان به منظور تحول در صنعت شیلات و آبزی پروری توسط محققان ایرانی معرفی شد.

محمد پورکاظمی امروز (سه شنبه ) در نخستین جشنواره معرفی دانش فنی گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر آبزیان کشور که همزمان با ایام دهه مبارک فجردر محل این موسسه برگزار شد، اظهار داشت : گونه های مستعد از جمله ماهی سفید، سوف، سیم، کلمه، سیاه کولی، اسبله، سه گونه ازکپورماهیان هندی، ماهی آزاد دریای خزر، شاه میگوی آب شیرین برای بازسازی و آبزی پروری معرفی شده اند.

همچنین دو گونه از تیلاپیا، لای ماهی، اردک ماهی، کپور سیاه ، فیل ماهی، استرلیاد، دورگه بستر، تاسماهی سیبری، ماهی صبیتی، شانک، هامور، بنی ، گطان، شیربت،صافی، صدف مروارید ساز لب سیاه، میگوی وانامی و کفال خاکستری به عنوان دیگر آبزیان معرفی شده برای پرورش و بازسازی ذخایر هستند.

وی اضافه کرد:هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی دانش فنی 30 گونه از آبزیان که محققین کشور از سالها پیش برای خدمت به جامعه بشری، برای حفظ تنوع زیستی، برای احیاء ذخایر و برای تولید و اشتغال موفق شدند بیوتکنیک تکثیر و پرورش این گونه ها را بدست آورند، عنوان کرد.

وی اظهارداشت: کسب چنین دانش فنی هریک از گونه های مستلزم طی مراحل طولانی از جمله مطالعه اکولوژی و بیولوژی گونه ، بومی سازی ، فیزیولوژی تولید مثل ، تکثیر ، لقاح ، پرورش ، لارو ، بچه ماهی و مراحل مختلف تغذیه آن ، مقابله با بیماری ، و برخی عمل آوری و فرآوری و عرصه به بازار را طی کرده است.

وی تصریح کرد:گونه های غیربومی مانند میگو، تیلاپیا، کپور ماهیان هندی، هر یک هفت تا هشت سال زمان نیاز دارد تا مدیران موسسه موافقت سازمانهای مرتبط را برای تولید و بهره برداری اخذ کنند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت:گونه های بسیار شاخصی در بین 30 گونه مزبور وجود دارد که برخی تحول بسیاری در صنعت شیلات و آبزی پروری ایجاد خواهد کرد، تولید ماهی سفید خزر در سال 1361 به کمتر از یکهزار تن رسید که فعالیت صیادان را با تعطیلی و خسارات جدی در تولید روبرو شدند.

به گفته وی، امروز صید ماهی سفید به حدود 12 هزار تن در سال به ارزش دو هزار و 300 میلیارد ریال رسیده ، میگوی وانامی با 22 هزار تن در سال 93 و دو هزار و 200 میلیارد ریال در سال و گونه های دیگر مانند گونه های خاویاری، کپور ماهیان هندی، تیلاپیا، سوف، ماهی بنی، گطان، شاه میگو هم در بعد تولید، احیاء و بازسازی ذخایر نقش موثری ایفا می کنند.

وی اضافه کرد: موسسه تحقیقات از سال 1297 تا 1381 به مدت بیش از 80 سال زیر نظر شیلات ایران فعالیت داشت و دستاوردهای مراکز تحقیقاتی شیلاتی به طور مستقیم در عرصه ها اجرا و معرفی شده است. 

به گفته پورکاظمی، بیوتکنیک بیش از 20 گونه از این 30 گونه بعد از الحاق موسسه به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب شد و نیاز به حمایت جدی و هماهنگ برای ترویج گسترده و عملیاتی تر و تجاری سازی دارد. 


** معرفی 20 گونه جدید آبزی در برنامه ششم توسعه 

وی گفت: طبق هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده در موسسه برای ششمین برنامه توسعه کشور در صورت تخصیص اعتبارات تبصره مربوطه ،موسسه 20 گونه جدید آبزی دیگر را معرفی و حداقل 10 گونه از مجموع 30 گونه معرفی شده فعلی را به صنعت آبزی پروری عرضه خواهد کرد.


** لزوم ترویج پژوهش های موسسه تحقیقات شیلات 

اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم افزود: پژوهش های موسسات تحقیقاتی باید ترویج یافته و به مرحله اجرا برسد و چنانچه پژوهشی که قابلیت ترویج نداشته و آثار آن در جامعه قابل لمس نباشد، آن پژوهش ارزش ندارد.

وی تصریح کرد: پژوهشگر باید بتواند از نتایج طرح پژوهشی خود تولید علم و مقاله نماید و پژوهشی که قابلیت علمی نداشته باشد و از آن مقاله استخراج نشود ، ارزشی ندارد.


** امکان مطالعات محققان در خارج از کشور 

زند به پژوهشگران امیدواری داد که برای استفاده از فرصت مطالعاتی در بهترین دانشگاه های دنیا شرایط را مهیا و هزینه های آن را تامین خواهد کرد.

براساس این گزارش، در پایان این مراسم از محققان و مجریان طرحهای تحقیقاتی که منجر به معرفی گونه های آبزیان به آبزی پروری و بازسازی ذخایر در کشور شده بودند، تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است که در این جشنواره نمایشگاهی از تمام 30 گونه ای که به عنوان گونه های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر معرفی شده بودند، برگزار و در معرض دید عموم علاقه مندان قرار گرفت.


خاتمه مطلب /*

آدرس صفحه: http://www.aquatech.ir/news-history.aspx?id=1537e600-b5d8-4c30-ac0c-1eb9f7f2cfa9
تاریخ چاپ: 4/26/2018 2:40:41 AM
حق كپی © صنایع آبزیان نیل پارس. تمامی حقوق محفوظ است.
لطفا کمی صبر کنید...